Sağlık Hukuku Avukatı

Sağlık Hukuku Avukat

Sağlık Hukuku Avukatı

Sağlık hukuku avukat desteği, sağlık hizmeti talep eden hastalar ile kendilerine bu hizmeti sunan sağlık kuruluşları ve hekimler arasında yaşanan uyuşmazlıkların çözümünde profesyonel hizmetlerden biridir. Sağlık hukukunun hasta ile hekimler arasındaki ilişkileri düzenleyen esaslardan oluşmasının yanında sağlık hizmeti alınan özel veya kamu kuruluşlarına karşı da ilişkilerin genel sınırlarını çizdiği bilinmektedir. Bu sebeple sağlık hukuku avukat ile kapsamına gündeme gelen davalarda genellikle;

  • Medeni Hukuk
  • Anayasa Hukuku
  • Ceza Hukuku
  • İdare Hukuku
  • Ticaret Hukuku

gşbş hem özel hukuk hem de kamu hukuku nitelikli hukuk dallarına özgü kurallar da dahil olmaktadır. Bu sebeple söz konusu davalara konu olan hasta ile sağlık kuruluşu veya hekimler arasında meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünde alanında  avukat desteğine başvurmak büyük önem taşıyan bir niteliği sahiptir.

Sağlık Hakkı ve Sağlıklı Yaşam Hakkı Nedir?

Sağlık hukuku kapsamında gündeme gelen düzenlemelerden bazıları da Anayasa kapsamına alınmıştır. Bu düzenlemeler esasında günümüzde uygulamada bulunan sağlık mevzuatının da temelini oluşturması bakımından öneme sahiptir. Zira Anayasa kapsamında kişilerin yaşam hakkı ve dolayısıyla sağlık hakkı temel bir anayasal hak olarak öne çıkmaktadır. Bu hak; Anayasanın “Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması” başlığına sahip 56. maddesi ilke düzenlenmiştir.

Sağlık hakkı ve sağlıklı yaşam hakkı, bireylerin anayasal olarak güvence altına alınmış olan haklarından biridir. Bu sebeple hasta hakları temelde sağlık hizmetlerinin çağa uygun standartlarda ve bilimsel ilkelere uyumlu bir şekilde uygulanması konularını da ele almaktadır.

Sağlık Hukuku

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere hem anayasal haklar kapsamına alınması hem de pek çok özel hukuk alanı ile iç içe geçebilecek sonuçlar doğurması bakımından sağlık hukuku kapsamında ele alınan davalarda profesyonel hukuki destek alınması önem teşkil eden bir konudur.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN