Sağlık Bakanlığı Aleyhine Tazminat Davası

Sağlık Bakanlığı Aleyhine Tazminat Davası

Sağlık Bakanlığı Aleyhine Tazminat Davası

Sağlık Bakanlığı aleyhinde tazminat davası talebi, devlet memuru olan doktorların sağlık hizmetlerinde ve görev aldıkları operasyonlarda hatalı uygulama yapması sonucu zarar gören hastalar veya yakınları tarafından gündeme gelmektedir. Hukuk sistemimize göre devlet memuru olan doktor hataları için yalnızca devlet aleyhine dava açılabilmektedir. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı aleyhine tazminat davası açılarak, devletin sağlık kurumlarında görülen hatalı doktor uygulaması sonucu karşılaşılan zararın maddi veya manevi tazminat ile giderilmesi söz konusu olabilmektedir.

Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yetkilerini kullanırken işledikleri kusurlardan doğan tazminat davaları, yalnızca sağlık hizmeti alınan hastanenin bağlı olduğu idare yani devlet aleyhine açılabilmektedir. İdare, kamu görevlisi olan doktorların “hizmet kusuru”ndan kaynaklanan zararları tazmin etmekle yükümlüdür.

Devlet Hastanesine Tazminat Davası

Devlet hastanelerinde yalanan malpraktis yani doktor hatası vakaları sebebiyle karşılaşılan zararın tazmini için gündeme gelen davaların devlet aleyhine açılmasına dikkat edilmelidir. Fakat, devlet memuru olarak görev yapan doktor ya da diğer sağlık görevlilerinin “görevden ayrılabilir” kişisel kusurunun mevcut olması durumunda, tazminat davası doğrudan doktor veya diğer sağlık görevlisinin aleyhine açılabilmektedir.

Teknik hukuki inceleme ile tespit edilen bu hususun ardından izlenecek olan yol belirlenmelidir. Kamu hizmeti kapsamında hizmet veren doktorun şahsi hatası sebebiyle hastane organizasyonunun yükümlülüklerini yerine getirmemesi birbirinden ayrılabiliyorsa bu durumda doktorun şahsi hatası hastane hatasına göre öne çıkıyorsa, devlet memuru olan doktor aleyhine de doğrudan tazminat davası açabilmek mümkün olmaktadır.

Tüm bu sebeplerden ötürü doktor hatası yani malpraktis nedeniyle tazminat davası açılmak istendiğinde, yetkili mahkemenin doğru seçilmesi için doktorun mu yoksa sağlık hizmeti alınan kamu kuruluşunun mu hatasının olduğunun tespitinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Zira yanlış mahkemede açılan davada ciddi derecede hak kayıpları yaşanması ne yazık ki mümkün olmaktadır.

Devlet Hastanesi Tazminat Davasında Avukat Desteği

Devlet hastanesi tarafından alınan sağlık hizmetinin kötü işlemesi, geç işlemesi ya da hiç işlememesi durumlarında devlet aleyhine açılacak olan tazminat davalarında (tam yargı davalarında) sürecin hukuki usul ve esaslara uygun olması ve olası hak kayıplarının önüne geçilmesi için avukatlık büromuzdan profesyonel destek alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN