Başarısız Burun Estetiği Tazminat Davası

Başarısız Burun Estetiği Tazminat Davası

Başarısız Burun Estetiği Tazminat Davası

Hekimlik açısından başarısız sonuçlanan burun estetiğinde tazminat davası, yasalar tarafından çerçevesi çizilen görev ve sorumluluklarını ihmal eden estetik cerrahı aleyhine, davaya konu olan operasyon sebebiyle mağduriyet yaşayan hasta tarafından açılabilmektedir. Estetik amaçlı gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde, kişinin doğuştan gelen ya da daha sonra dışarıdan gelen bir etken sonucu meydana gelen görünüm bozukluklarını düzeltmek ya da böyle bir şekil bozukluğu olmamasına rağmen kişinin daha estetik görünmek istemesi sonucu tıbbi müdahaleler söz konusu olabilmektedir. Bedensel tedavi amacı bulunan müdahalelerin dışında estetik operasyonlarda cerrahın görev ve sorumlulukları, diğer hekimlere göre daha kapsamlıdır. Bu bakımdan başarısız burun estetiği tazminat davası, estetik cerrahının sorumluluklarını yerine getirmemesi sebebiyle gündeme gelebilmektedir.

Estetik Cerrahının Sorumluluğu Nedir?

Burun estetiği de dahil olmak üzere hastanın taleplerine yönelik operasyonlar gerçekleştiren estetik cerrah, işinin gerektirdiği koşullar nedeniyle diğer hekimlere göre hastasına ve operasyona daha fazla dikkat ve özen yükümlülüğü göstermek zorundadır. Bu durumda estetik cerrahların görev ve sorumluluklarının, diğer hekimlerinkinden çok daha geniş olduğunu söylemek mümkündür. Zira estetik cerrahi operasyonların, sağlık amaçlı gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara nazaran sahip olduğu en ayırtıcı özellik, söz konusu estetik ameliyatlarının kişinin doğrudan dış görünüşünde değişiklik meydana getirmiş olmasıyla ilgilidir.

Her ne kadar hukuk sistemimizde hekimin veya estetik cerrahının sorumluluklarını konu edinen özel bir düzenleme bulunmasa da cerrahi operasyonlarda görevli hekimlerin sorumluluğunda ortaya çıkan uyuşmazlıkların giderilmesi için Türk Borçlar Hukuku’nun genel nitelikteki hükümleri esas alınmaktadır.

Estetik Ameliyat Mağduru Hastanın Hakları

Estetik operasyon sonucu mağdur olan hastanın karşılaştığı zararın ispatı, mahkemeye estetik cerrahi aleyhinde açılacak olan davanın da hukuki zeminini oluşturmaktadır. Bu sebeple karşılaşılan zararın fotoğraflarla ve hastanın yaptığı ödemelerin belgeleri gibi pek çok delille ispat edilebilmesi mümkündür. İspatın hukukta çok önemli olduğu ve delillerin usulüne göre toplanması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda burun estetiği sonucu mağduriyet yaşayan hastaların olası hak kayıpları yaşamaması adına alanında sağlık hukuku avukatı desteğine başvurması önem teşkil etmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN